Kraj

Co powstanie w domu, w którym mieszkała Maria Skłodowska-Curie? Znamy szczegóły!

Jeśli dojdzie do zakupu wystawionego na sprzedaż domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem, powstanie tam placówka o charakterze kulturalno-historycznym pokazująca dokonania Skłodowskiej-Curie, ale też nasze nowsze osiągnięcia naukowe – poinformował we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w poniedziałek na Twitterze, że zlecił działania zmierzające do zakupu wystawionego na sprzedaż domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem.

We wtorek w Polsat News pytany był o to rzecznik rządu Piotr Müller. “Gdy tylko pojawiła się wczoraj informacja na ten temat, że faktycznie ten dom jest wystawiony na sprzedaż, pan premier od razu zlecił naszej placówce w Paryżu, by podjęła działania w celu zakupienia tego budynku” – poinformował.

“To jest ważny symbol i działania naukowego Marii Skłodowskiej-Curie, ale też symbol dumy narodowej, jeśli chodzi o Nagrody Nobla, to absolutnie przecież czołówka” – dodał rzecznik rządu.

Dopytywany, co rząd planuje zorganizować w tym budynku, odpowiedział, że jeśli dojdzie do zakupu, “to pojawiłoby się tam miejsce, które pokazywałoby dokonania naukowe Marii Skłodowskiej-Curie”.

“Czyli taka placówka o charakterze kulturalno-historycznym, która mogłaby odpowiednio promować tę historię, ale również zapewne pokazywać nasze nowsze osiągnięcia naukowe, bo tych też jest sporo” – zaznaczył Müller.

Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej w Saint-Remy-les-Chevreuse o powierzchni 120 m2 w podparyskim departamencie Yvelines, został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro. Nieruchomość wymaga remontu, którego koszt szacowany jest na 200 tys. euro.

W latach 1904–1906 małżeństwo Curie regularnie odwiedzało ten dom wraz z rodziną, aby odpocząć z dala od zgiełku stolicy. W domu zachowały się stare gobeliny i terakota epoki Curie – podkreślają agenci nieruchomości.

Maria Skłodowska-Curie w 1903 r. wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodę Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości. Po raz drugi została nagrodzona w 1911 Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad.

Piotr Curie zginął w wypadku samochodowym w kwietniu 1906 r. W maju tego samego roku 38-letnia wówczas Maria dostała katedrę fizyki na Sorbonie po mężu i została pierwszą kobietą – profesorem tej uczelni. Pierwszy wykład poprowadziła 5 listopada 1906.

Autorka:

Źródło: PAP Autor: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka
Fot. Screen za Twtitter/@TomaszGolonko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij