Świat

Szok! Wandale zdewastowali kościół, sprofanowali relikwie świętej

Wandale zaatakowali kościół św. Agaty w sycylijskiej Caltanissetta. To już drugi podobny atak na tą świątynię w ostatnim miesiącu.

Atak miał miejsce w poniedziałek ok. 1 w nocy. Wandale wyważyli drzwi po czym zniszczyli ołtarz, tabernakulum, wysypali hostie na podłogę. Ich ofiarą padły także relikwie św. Agaty i rzeźba śpiącej Madonny, w której zniszczyli szklaną obudowę i urwali rękę. Ich ofiarą padła również połączona z kościołem biblioteka jezuickiego kolegium. To był już drugi podobny atak na tą świątynię w ciągu ostatniego miesiąca.

Sprawcy tej samej nocy wpadli w ręce policji. Przypadkowy patrol zauważył dwóch młodych mężczyzn oddalających się szybkim krokiem od świątyni. Policjanci wiedzieli o poprzednim ataku więc postanowili ich wylegitymować. Widząc zbliżających się policjantów mężczyźni wsiedli do samochodu i zaczęli uciekać. Wkrótce zostali zatrzymani przez policyjne posiłki.

Okazało się, że ataku dokonało dwóch młodych Włochów, dwudziestoletni Nisseni Giannone Salvatore i dwudziestopięcioletni Naselli Alessio Pio Raul. Analiza nagrań z kamer CCTV wykazała, że w przestępstwie brały udział dwie kolejne młode osoby, mężczyzna i kobieta. W trakcie zbrodni stały na czatach przed kościołem. Policja obecnie ich poszukuje.

Napad na kościół miał motyw rabunkowy. W niesionej przez mężczyzn skrzynce policjanci znaleźli złoty relikwiarz, złotą broszkę z rzeźby Maryi, pojemnik na święte oleje oraz monety o równowartości 161 euro, które zabrali z stojących w bibliotece maszyn do sprzedaży napojów. W samym kościele odnaleziono również pozłacane świeczniki, które sprawcy wyrwali ze ścian i zapewne planowali wrócić po nie później.

Aresztowani obecnie znajdują się w areszcie tymczasowym i wkrótce usłyszą zarzuty, skradzione przez nich przedmioty już zostały oddane proboszczowi. Firmy do której należały obrabowane maszyny przekazały mu również 161 euro na poczet remontu świątyni. Swoją pomoc obiecała także organizacja pozarządowa Etnos, która obecnie pomaga w tej okolicy ofiarą pandemii koronawirusa.

Źródło: Stefczyk.info na podst. CaltanisettaLive, Radio CL1 Autor: WM
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij