Kraj

Poręba ostro o Platformie Obywatelskiej: Pytamy, czy to co oni obiecują to “wielki wybór” czy “wielkie oszustwo”

PO w PE zasiada w Europejskiej Partii Ludowej, która głosuje przeciwko elementarnym interesom Polski; pytamy, czy to co mówi PO przed eurowyborami to “wielki wybór”, czy może raczej “wielkie oszustwo” – mówił szef sztabu wyborczego PiS, europoseł Tomasz Poręba.

Szef sztabu wyborczego PiS stwierdził na sobotniej konferencji prasowej, że PO “szczyci się tym, że od trzech kadencji rządzi w PE, ma swoich przedstawicieli w Komisji Europejskiej, ma szefa Rady UE i zajmuje ważne stanowiska z punktu widzenia instytucji europejskich”.

Poręba pytał w związku z tym, jakie ważne sprawy dla Polski udało się załatwić politykom PO dzięki tej obecności w unijnych strukturach. “W naszym przekonaniu tych spraw jest bardzo niewiele, a tak naprawdę w ogóle nie ma żadnych istotnych efektów działalności PO w Brukseli z punktu widzenia strategicznych interesów Polski” – ocenił.

Zwracał uwagę, że PO w Parlamencie Europejskim zasiada w Europejskiej Partii Ludowej, która – jego zdaniem – głosuje przeciwko elementarnym, strategicznym, najważniejszym interesom Polski.

Nawiązując do hasła wyborczego Koalicji Europejskiej “Przyszłość Polski. Wielki wybór”, Poręba pytał zatem, czy dla Platformy wybory do PE nie są “wielkim wyborem”, a “wielkim oszustwem”.

“Czy to nie jest wielkie oszustwo, że zasiadając w największej frakcji w PE, tak naprawdę (europosłowie PO) są tam europejskimi statystami. Są posłami, którzy nie mają żadnego wpływu na to, jak ta frakcja funkcjonuje, w jakich tematach działa i jakie sprawy z punku widzenia Polski załatwia” – mówił Poręba. “W naszym przekonaniu jest to wielkie oszustwo” – ocenił.

“Pytamy, czy ten wielki wybór, o którym mówi PO nie jest wielką cenzurą” – mówił Poręba dodając, że to EPL przygotowała dokument nazywany ACTA2, który – jego zdaniem – wprowadza cenzurę w internecie. “Pytamy, czy ten wielki wybór, o którym będzie dzisiaj mówić na konwencji PO, to nie jest wielki donos” – powiedział Poręba dodając w tym kontekście, że europosłowie PO “przygotowywali rezolucje, które uderzały i atakowały Polskę i były przez grupę EPL zatwierdzane”.

“Zapytajmy, czy wielki wybór, o którym mówi PO nie jest wielką nierównością” – mówił szef sztabu PiS, podkreślając, że to właśnie głosami europosłów EPL przyjęto “szkodliwy dla polskich przewoźników pakiet mobilności”. “Pytamy dalej, czy wielki wybór nie jest wielką migracją” – oświadczył Poręba i wskazał, że EPL poparła przymusową relokację uchodźców.

“Pytamy dalej, czy wielki wybór to nie jest wielka blokada. Grupa EPL, również rękami posłów PO, głosowała przeciwko petycji dot. strategicznego szlaku komunikacyjnego Via Carpatia” – wyliczał Poręba. “Czy wielki wybór, o której będzie mówić dzisiaj PO na swojej konwencji to nie jest wielka krzywda polegająca na tym, że EPL głosowała przeciwko kontroli działań Jugendamtów” – dodał Poręba.

Europoseł PiS Ryszard Legutko ocenił z kolei, że w działaniach PO można zaobserwować “postępującą demoralizację”. Przypominał, że w poprzedniej kadencji PE, jako szef delegacji PiS regularnie współpracował z Jackiem Saryuszem-Wolskim – wówczas europosłem PO i szefem polskiej delegacji w EPL. “Robiliśmy wspólne uzgodnienia, tak, żeby to służyło Polsce” – wskazywał.

“Zawsze podkreślałem, że do Brukseli nie przenoszą się konflikty, które są w Warszawie. Teraz już bym tak nie powiedział. Toczy się wojna przeciw PiS, a co ważniejsze, przeciw polskiemu rządowi” – mówił Legutko. Jego zdaniem, w konsekwencji europosłowie PO stają się “impotentni politycznie”.

Legutko krytycznie odniósł się także do działalności szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska. “Przewodniczący Rady zachowuje się raczej jak harcownik, który walczy z polskim rządem” – stwierdził.

Jacek Saryusz-Wolski podkreślał z kolei, że obecnie mamy do czynienia z Unią Europejską w kryzysie. “Platforma Obywatelska, jako część największej grupy politycznej, (w PE) ma udział w tym kryzysie” – stwierdził. “W polskim interesie leży, ażeby Unia Europejska była sprawna, była silna tam, gdzie ma kompetencje” – dodał.

Przykładami kryzysów, z którymi mamy do czynienia w UE, są – zdaniem Saryusz-Wolskiego – m.in. brexit, kryzys gospodarczy i kryzys migracyjny. “Skłócona ze Stanami Zjednoczonymi Unia, nie prowadząca stanowczej polityki wobec Rosji, z wojną na swoich południowych rubieżach i wojną na swoich wschodnich rubieżach – taką Unię dzisiaj mamy, w wielkim kryzysie” – powiedział.

“Platforma Obywatelska była zbyt zajęta donoszeniem na Polskę, zaciąganiem zobowiązań u swoich partnerów po to, żeby akcja zagranica oparta o art. 7 została wytoczona przeciwko Polsce, żeby móc zaradzić tym kryzysom, które wymieniłem; była kompletnie pasywna” – powiedział eurodeputowany.

W sobotę w Warszawie odbędzie się pierwsza wspólna konwencja wyborcza Koalicji Europejskiej współtworzonej przez PO, PSL, Nowoczesną, SLD i Partię Zielonych. W czwartek liderzy Koalicji Europejskiej odsłonili w Warszawie hasło wyborcze – “Przyszłość Polski. Wielki wybór”, a także podpisali i zaprezentowali 10-punktową deklarację programową.

Źródło: PAP Autor: Aleksandra Rebelińska
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij