Świat

IPN dokonało przełomowego odkrycia na terenie byłego obozu zagłady w Niemczech. Odnaleziono urny z prochami Polek

Na terenie byłego kobiecego obozu koncentracyjnego Ravensbrück eksperci Instytutu Pamięci Narodowej dokonali niezwykłego odkrycia. Jak informuje “Gazeta Polska Codziennie” pracownikom IPN udało się znaleźć urny z prochami Polek zamordowanych i spopielonych w niemieckim obozie.

Odkrycia dokonał zespół prowadzony przez prof. Krzysztofa Szwagrzyka na terenie cmentarza w miejscowości Fürstenberg. Były to pierwsze prace przeprowadzane przez jego zespół na terytorium zachodniego sąsiada Polski. IPN poprosił niemieckie władze o ponowne przekopanie tego miejsca, na co Instytut uzyskał zgodę.

Dziennik przypomina, że obóz Ravensbrück powstał w 1938 roku z rozkazu Himmlera. Placówka szybko stała się głównym obozem koncentracyjnym dla kobiet, w którym zgodnie z naukowymi szacunkami zginęło ok. 50 tysięcy osób. Początkowo ofiary były palone w obozowym krematorium, których prochy przechowywano w urnach. Dopiero w 1943 roku powstał specjalny cmentarz, w którym zakopano większość ossuariów zawierających dane personalne ofiar. Na ich ślad trafiono przypadkowo w 1989 roku, jednak wówczas nie dokonano szczegółowych badań odnalezionych w nekropolii urn. Wieczka z danymi trafiły do muzeum, a na miejscu postawiono niechlujną tablicę informacyjną zawierającą błędy.

Źródło: Gazeta Polska Codziennie Autor: JD
Fot. wikipedia

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij