Kraj

Nie wszyscy otrzymają trzynastą emeryturę? Rząd rozważa ograniczenia wobec byłych esbeków

Trzynasta emerytura, wchodząca w skład programu rządowego nazywanego “piątką Kaczyńskiego”, cieszy się sporym poparciem społecznym. Tymczasem okazuje się, że nie wszyscy emeryci i renciści otrzymają dodatkowe świadczenie. Jak ustalił “Super Express”, rząd rozważa opcję, zgodnie z którą trzynastą emeryturę nie otrzymają emerytowani prokuratorzy i sędziowie, a także byli pracownicy aparatu bezpieczeństwa PRL.

-To osoby, które działały w tamtym systemie, funkcjonowały i narobiły wiele szkód czy zła. Trzeba się nad tym zastanowić [czy nie dać b. funkcjonariuszom służb PRL trzynastki] – mówi w rozmowie z “Super Expressem” wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Tym samym postulat programowy rządu PiS będzie mocno związany z ustawą dekomunizacyjną, wprowadzoną od 1 października 2017 roku, zgodnie z którą obniżone zostały emerytury oraz renty za okres służby na rzecz totalitarnego ustroju komunistycznego w latach 1994-1989. Choć “emerytura plus” jest na razie w fazie rozważań, już wkrótce powinniśmy poznać ostateczne wytyczne dotyczące wprowadzenia trzynastej emerytury.

Źródło: Super Express Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij