Kraj

Ministerstwo Zdrowia: będą zmiany w szpitalnych oddziałach ratunkowych

Lepsza koordynacja działań, wprowadzenie zmian systemowych i szkolenia dla pracowników szpitalnych oddziałów ratunkowych są konieczne, aby usprawnić ich pracę – ustalili uczestnicy wtorkowych rozmów w Ministerstwie Zdrowia. Spotkanie poświęcono funkcjonowaniu SOR-ów na Śląsku.

W zwołanym na zaproszenie ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego w trybie pilnym spotkaniu – jak poinformowała PAP rzecznik MZ Sylwia Wądrzyk – wzięli udział m.in. rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, przedstawiciele Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ i Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Ministerstwo informowało w ubiegłym tygodniu, że zwróciło się do wojewody śląskiego z prośbą o przeprowadzenie kontroli szpitalnych oddziałów ratunkowych. Niezależnie od tego Śląski Oddział Wojewódzki NFZ prowadzi działania kontrolne w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim, Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Bytomiu i w Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej.

Sprawdzane są m.in. organizacja i sposób udzielania świadczeń zdrowotnych oraz ich dostępność. Kontroli podlegają również kwestie dotyczące liczby zatrudnionego personelu medycznego, czasu jego pracy i prowadzenia dokumentacji medycznej.

MZ podało, że w środę rozpocznie się także kontrola doraźna w szpitalu powiatowym w Wodzisławiu Śląskim i w Rydułtowach.

Resort akcentuje, że jednocześnie z toczącymi się postępowaniami kontrolnymi w Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad wdrożeniem zmian systemowych, które pozwolą usprawnić działanie szpitalnych oddziałów ratunkowych. Chodzi o system triażu, czyli segregacji medycznej pacjentów. Określanie stanu zagrożenia życia i zdrowia odbywać się będzie na podstawie jednakowych, jasno sprecyzowanych kryteriów.

Ma to zwiększyć bezpieczeństwo pacjentów i poprawić komfort pracy personelu medycznego. Aktualnie w kilku szpitalach trwa pilotaż elektronicznego systemu TOPSOR, który monitoruje i porządkuje ruch pacjentów w obrębie szpitalnego oddziału ratunkowego.

Od 1 października triaż ma być obowiązkowo stosowany w 76 największych szpitalnych oddziałach ratunkowych w kraju, które obsługują zdecydowaną większość pacjentów trafiających na SOR. Docelowo, od 1 stycznia 2021 r., system ten będzie obowiązywał we wszystkich szpitalnych oddziałach ratunkowych w Polsce.

Resort informuje, że na polecenie Ministerstwa Zdrowia oddziały wojewódzkie NFZ w całym kraju rozpoczną szkolenia dla pracowników szpitalnych oddziałów ratunkowych.

Media informowały w ostatnim czasie m.in. o przypadku zgonu 39-latka po wielogodzinnym pobycie na izbie przyjęć Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego. Pisały też o sprawie 20-letniej pacjentki w Szpitalu Powiatowym w Zawierciu, która została przeniesiona z SOR-u na pododdział udarowy dopiero wtedy, gdy jej stan bardzo się pogorszył. Media donosiły też m.in. o przypadku 86-letniej kobiety, która w ciężkim stanie, po napadzie padaczkowym, trafiła do Izby Przyjęć Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu. Według rodziny spadła ze szpitalnego łóżka i leżała niezauważona przez kilka godzin. W Zagłębiowskim Centrum Onkologii w Dąbrowie Górniczej pacjentka izby przyjęć miała z kolei nie otrzymać pomocy, choć zwijała się z bólu, a w końcu zemdlała.

 

 

Źródło: PAP Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl
Fot. Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij