Świat

Bundeswehra będzie miała swojego rabina

Niemieckie siły zbrojne, Bundeswehra, będą miały rabina, który zajmie się opieką duchową nad żołnierzami wyznającymi judaizm – zapowiedział we wtorek resort obrony.

Podstawą prawną ma być specjalny traktat, który zostanie wynegocjowany między państwem a Centralną Radą Żydów w Niemczech. “Wszędzie w Niemczech znów kwitnie żydowskie życie. To wielki dar” – podkreśliła minister obrony Ursula von der Leyen (CDU), wyrażając wdzięczność kobietom i mężczyznom wyznania judaistycznego, którzy pełnią służbę w Bundeswehrze.

Centralna Rada Żydów w Niemczech będzie w środę obradowała z ekspertami z sił zbrojnych i z polityki w sprawie wojskowego rabina w Bundeswehrze. Przewidziano m.in. wystąpienie szefowej resortu obrony.

Z propozycją wojskowego rabina wystąpił przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster, podkreślając, że dziś, ponad 70 lat po zakończeniu drugiej wojny światowej, czas już ustanowić żydowską opiekę duchową w Bundeswehrze.

Agencja dpa informuje, że w niemieckich siłach zbrojnych jest obecnie od 250 do 300 żydowskich żołnierzy.

Źródło: PAP Autor: PAP
Fot. Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij