Kraj

Pytanie w nowym spocie Prawa i Sprawiedliwości: “Czyj interes reprezentuje Platforma Obywatelska”?

PiS w nowym spocie krytykuje PO, że mimo krytyki niektórych przepisów dyrektywy o prawie autorskim (tzw. ACTA2), poparła ją w głosowaniu w PE. PiS ocenił, że tym samym, Platforma “oblała test wiarygodności” i pyta, czyj interes reprezentuje. W niedzielę PiS opublikowało w sieci spot pt.: “Czyj interes reprezentuje Platforma Obywatelska”.  

W spocie przypomniano, że PO w marcu obiecywała, że nie zgodzi się na niektóre zapisy dyrektywy unijnej dotyczącej praw autorskich. PiS wskazuje, że chodzi o art. 13 i “automatyczne filtrowanie treści” w intrenecie. W swym materiale filmowym PiS przywołuje Danutę Huebner, Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, Barbarę Kudrycką, Julię Piterę, Bogdana Zdrojewskiego i Tadeusza Zwiefkę, jako tych eurodeputowanych, którzy poparli wprowadzenie unijnej dyrektywy.  

W spocie zamieszczono też fragmenty nagrań telewizyjnych. “Cieszę się, że ta dyrektywa została przez PE przyjęta” – mówi na jednym z nich Zwiefka. W spocie oceniono, że “Platforma Obywatelska oblała test wiarygodności”. 

 Zasugerowano, że wraz z wprowadzeniem dyrektywy wolność słowa zostanie zagrożona cenzurą. W spocie tym oceniono jednocześnie, powołując się na publikację medialne, że “Niemcy poparły Acta 2 za zgodę Francji na Nord Stream 2″. Spot kończą napisy: “polityczny interes?” i “czyj interes reprezentuje Platforma Obywatelska?”, a w tle zamieszczono nagranie z wizyty b. premier Ewy Kopacz w Niemczech, na którym szefowa polskiego rządu idzie razem z kanclerz Angelą Merkel.  

Niemiecka polityk biorąc pod ramię Kopacz cofa ją i pokazuje, gdzie iść. We wtorkowej “Frankfurter Allgemeine Zeitung” pojawił się artykuł, w którym napisano, że rezygnacja Niemiec z wyłączenia małych firm spod unijnej dyrektywy dotyczącej praw autorskich to być może cena za poparcie Francji dla dyrektywy gazowej w formie zezwalającej na budowę gazociągu Nord Stream 2.  

Unijna dyrektywa o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym, którą we wtorek poparł Parlament Europejski, ma zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w internecie. Państwa UE mają dwa lata na wdrożenie przepisów. Nowe przepisy wzbudzają emocje w niektórych państwach UE, m.in. w Polsce, gdzie określane są mianem ACTA2. Przeciwnicy tych regulacji mają wątpliwości, czy przepisy nie będą ograniczały wolności słowa w internecie. Nie poparły ich Polska, Holandia, Włochy, Finlandia i Luksemburg.  

Podczas głosowania nad dyrektywą delegacja PO podzieliła się: “za” opowiedzieli się europosłowie: Danuta Huebner, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Barbara Kudrycka, Julia Pitera, Marek Plura, Bogdan Zdrojewski i Tadeusz Zwiefka. Przeciwko głosowali: Michał Boni, Danuta Jazłowiecka, Adam Szejnfeld i Róża Thun. Jerzy Buzek i Dariusz Rosati nie wzięli udziału w głosowaniu (w oświadczeniu przekazanym później PAP wyjaśnili, że nie głosowali “ze względu na oczywisty konflikt interesu”, ponieważ sprawa dotyczy bezpośrednio najbliższych osób z ich rodzin).  

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński ogłosił w sobotę w Gdańsku podczas regionalnej konwencji partii, że PiS dokona takiej implementacji dyrektywy UE o prawie autorskim, że wolność w internecie będzie zachowana. Prezes PiS poinformował, że jest to nowe zobowiązanie jego partii tworzące wraz z dotychczasowymi propozycjami programowymi “piątkę plus”. 

 

Źródło: PAP Autor: Krzysztof Kowalczyk, Anna Tustanowska 
Fot. Twitter

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij