Świat

Napastnik z Utrechtu był już zatrzymany z powodu domniemanej przynależności do IS. “Później został zwolniony”

Zatrzymano Gokmena Tanisa, 37-letniego mężczyznę tureckiego pochodzenia podejrzanego o dokonanie w poniedziałek przed południem ataku w tramwaju w Utrechcie – poinformował wieczorem na konferencji prasowej szef policji w tym mieście.

W strzelaninie zginęły trzy osoby, a pięć zostało rannych – podał burmistrz tego miasta w środkowej Holandii Jan van Zanen.

Holender pochodzenia tureckiego, podejrzany o atak z użyciem broni palnej, do którego doszło w Utrechcie, był już w przeszłości zatrzymany przez holenderskie organy ścigania z powodu podejrzenia o przynależność do Państwa Islamskiego (IS) – podało BBC.

“Kilka lat temu został zatrzymany w związku z podejrzeniami o udział w IS, jednak później został zwolniony” – poinformowało BBC, powołując się na tureckiego przedsiębiorcę mieszkającego w Utrechcie.

Według najnowszych danych władz Utrechtu w wyniku ataku w tramwaju trzy osoby zginęły, a dziewięć zostało rannych. Burmistrz miasta powiedział, że “motyw terrorystyczny” był najbardziej prawdopodobnym podłożem przedpołudniowego ataku. Podłoża terrorystycznego ataku nie wykluczył także premier Holandii Mark Rutte.

Policja w Utrechcie poinformowała w poniedziałek, że w związku ze strzelaniną w tramwaju poszukuje 37-letniego mężczyzny urodzonego w Turcji. Policja ostrzegła przed Gokmenem Tanisem i zaapelowała, aby się do niego nie zbliżać.

Źródło: PAP Autor: cyk/ mal/
Fot. PAP/EPA

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij