Kraj

Złoża bursztynu w miejscu przekopu Mierzei Wiślanej. „Wartość wydobytego surowca pozwoli sfinansować całą inwestycję”

Na terenie przekopu Mierzei Wiślanej odkryto dwa złoża bursztynu. Według portalu gospodarkamorska.pl,  wartość wydobytego surowca może pozwolić na sfinansowanie całej inwestycji.

Szczegółowych raportów i ekspertyz jeszcze nie ma, a jakość i wielkość złóż badają specjaliści z Urzędu Morskiego w Gdyni. Ekspertyza zlecona przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej pozwoli na dokładnie zbadanie dwóch złóż bursztynu, które odkryto na miejscu prac.

– Pierwsze informacje o złożach bursztynu w miejscu budowy przekopu pojawiły się w 2016 roku. Jednak niepotwierdzone plotki o złożach o wartości blisko 900 mln złotych szybko ucichły. Teraz jednak obecność bursztynu w miejscu przekopu oficjalnie potwierdził minister Marek Gróbarczyk – czytamy w serwisie gospodarskamorska.pl.

Budowa kanału ma potrwać do 2022 roku, a jej koszt – według planów – ma wynieść ok. 880 mln zł. Koszty budowy ma w całości pokryć budżet państwa.

Według MGWiŻŚ przekop ma znacząco poprawić dostęp do portu w Elblągu oraz zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej. Dzięki temu rozwiązaniu elbląski terminal będzie mógł swobodnie przyjmować mniejsze ładunki, odciążając porty trójmiejskie. Rozwój tego portu ma sprzyjać powstawaniu nowych miejsc pracy, poprawić walory turystyczne miejscowości położonych nad Zalewem Wiślanym oraz wpłynąć na rozwój gospodarczy całego regionu północno-wschodniej Polski.

Źródło: Stefczyk.info / gospodarkamorska.pl Autor: ac
Fot. PAP

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij