Kraj

Prezydent: mam nadzieję na pogłębienie obecności NATO w Polsce

Podczas wizyty na poligonie w Orzyszu prezydent Andrzej Duda podziękował wojskom sojuszniczym za współpracę z polskimi żołnierzami i wyraził nadzieję, że “z biegiem lat obecność NATO w Polsce będzie się powiększała”.

“Mam nadzieję, że z biegiem lat obecność NATO w Polsce będzie się powiększała, ale również na to, że na terenie naszego kraju będą często odbywały się ćwiczenia sił sojuszniczych” – powiedział Andrzej Duda.

Przed wygłoszeniem oświadczenia prezydent w towarzystwie m.in. ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i szefa BBN Pawła Solocha oglądał dynamiczny pokaz wojskowy przygotowany przez polskich żołnierzy z wojskami sojuszniczymi z Batalionowej Grupy Bojowej stacjonującej k. Orzysza. Zaprezentowano m.in. sytuację obrony po ataku, walkę wręcz, ochranianie ViPa. Po zakończeniu pokazów odbyła się parada kilkunastu czołgów.

W pokazach na poligonie w Orzyszu brały udział m.in. śmigłowce MI-17 i MI-24, czołgi PT-91, a także Leopard i Abrams czy haubice samobieżne RAK, a także chorwacka artyleria Volcano.

Po zakończeniu pokazu prezydent podziękował wojskowym z Polski, dowódcy 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej Norbertowi Iwanowskiemu, USA, Wielkiej Brytanii

i Rumunii, i wręczył im polskie flagi. Prezydent wyraził zadowolenie “że w taki sposób świętowana jest obecność Polski w NATO” i zaznaczał, że każde ćwiczenia są dla armii cennym i “pożytecznym doświadczeniem”.

Prezydent podkreślił, że stacjonujące w Orzyszu siły polskie, amerykańskie, brytyjskie, rumuńskie i chorwackie chronią Rzeczpospolitą oraz wschodnią flankę Sojuszu.

“To jest taki wymowny pokaz obecności Sojuszu Północnoatlantyckiego w naszym kraju i na wschodniej flance Sojuszu; mam nadzieję, że ta obecność z biegiem lat będzie się pogłębiała, będzie się powiększała, że będziemy mieli nie tylko obecnych żołnierzy różnych armii Sojuszu Północnoatlantyckiego na terenie Polski, ale że będą często u nas odbywały się także i ćwiczenia, bo jest to niezwykle ważne, aby zgrywać działanie jednostek, aby żołnierze ćwiczyli razem, aby w ten sposób do perfekcji doprowadzać wychodzenie z różnych sytuacji i realizację różnych zadań o charakterze taktycznym” – mówił Duda.

Szef MON podkreślał z kolei, że w Polsce przez ostatnie 20 lat “pojawiło się wiele instytucji natowskich”. “To decyzja sojuszników w Warszawie w 2016 r. spowodowała, że w Orzyszu stacjonują wojska sojusznicze” – zaznaczył.

Przypomniał, że w ub. r. razem z prezydentem uczestniczyli w certyfikacji dowództwa wielonarodowej dywizji w Elblągu, która ma koordynować działania wielonarodowych batalionów NATO w Polsce i krajach bałtyckich. Błaszczak zapowiedział, że w poniedziałek będą w dowództwie korpusu wielonarodowego w Szczecinie.

“Przygotowane są instytucje wojskowe do sprawowania swoich funkcji, również szkoleniowych. To wszystko sprawia, że system obrony naszego kraju jest spójny, że możemy w ramach NATO czuć się bezpiecznie” – powiedział szef MON.

Prezydent obejrzał na poligonie w Orzyszu także sprzęt wojskowy i rozmawiał z żołnierzami, którzy go obsługują. Z Orzysza prezydent Duda pojechał do Chełch pod Ełkiem na spotkanie ze społecznością szkoły im. Lecha Kaczyńskiego.

Źródło: PAP Autor: Joanna Kiewisz-Wojciechowska
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij