Świat

Tragiczna sytuacja w Korei Północnej. Ogromne niedobory żywności

Produkcja żywności w Korei Płn. spadła w zeszłym roku do najniższego poziomu od ponad dekady – ostrzegła w środę ONZ, wskazując na klęski żywiołowe, które dotknęły ten kraj, a także sankcje międzynarodowe, nałożone na Pjongjang za jego program zbrojeń.

Reuters podkreśla, że Korea Płn. od dziesięcioleci boryka się z chronicznymi niedoborami żywności. W zeszłym roku władze tego państwa wezwały do wielkiej batalii przeciwko skutkom “bezprecedensowej fali upałów”, a w zeszłym miesiącu północnokoreańskie przedstawicielstwo przy ONZ w Nowym Jorku ostrzegło, że krajowi grozi kryzys żywnościowy.

Klęski żywiołowe – fala upałów, tajfuny i powodzie – spowodowały znaczny spadek zbiorów. Szefowa szwedzkiego Czerwonego Krzyża Margareta Wahlstroem po wizycie w Korei Płn. powiedziała agencji Reutera, że zbiory kukurydzy były tam na niektórych obszarach o ponad 30 proc. mniejsze od średniej. Wskazała też, że prawdopodobny jest wzrost cen ryżu, co pogorszy sytuację w sferze bezpieczeństwa żywności.

Koordynator pomocy z ramienia ONZ w Korei Płn. Tapan Mishra podkreślił, że 3,8 mln mieszkańców Korei Płn., czyli 6,6 proc. 25-milionowej populacji, pilnie potrzebuje pomocy humanitarnej w wysokości 120 mln USD.

Mishra wskazał, że wielkim problemem są sankcje międzynarodowe, powodujące opóźnienia w dostawach pomocy i zmuszające organizacje pomocowe do ograniczania działalności w Korei Płn. “Bez adekwatnego finansowania w tym roku jedyną opcją, jaka pozostanie niektórym agencjom (pomocowym) będzie wstrzymanie realizacji projektów, które są ratunkiem dla milionów ludzi” – podkreślił Mishra w oświadczeniu.

Reuters pisze, powołując się na “dziesiątki przedstawicieli ONZ i organizacje cywilne z USA”, że wprawdzie sankcje ONZ wobec Korei Płn. nie dotyczą działalności humanitarnej, ale pomoc humanitarna nieomal ustała w 2018 roku z powodu restrykcyjnej interpretacji ograniczeń dotyczących bankowości i dostaw towarów, a także w związku z zakazem podróżowania obywateli USA do tego kraju.

W sierpniu 2018 roku ONZ przyjęła propozycję USA dotyczącą uproszczenia procedury wydawania zgód na dostawy pomocy humanitarnej do Korei Płn., ale – jak pisze Reuters – nie widać dotąd wyraźnych oznak poprawy. Skomplikowana procedura wydawania jednorazowych zezwoleń nadal powoduje opóźnianie dostaw podstawowych artykułów żywnościowych, sprzętu medycznego – podkreśla agencja Reutera, powołując się na Mishrę i kilka organizacji pomocowych.

 

Źródło: PAP Autor: JB
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij