Szef Sztabu Generalnego podał się do dymisji Kraj

“Ciesząc się wolnością, wyrażamy wdzięczność Żołnierzom Niezłomnym”

Ciesząc się wolnością, wyrażamy wdzięczność Żołnierzom Niezłomnym, wspominamy naszych poprzedników i oddajemy należny im hołd – podkreślił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w przesłaniu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W przesłaniu, opublikowanym w czwartek na stronie internetowej resortu obrony narodowej, Błaszczak przypomniał, że obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to czas, w którym “w sposób symboliczny oddajemy cześć często bezimiennym bohaterom, którzy polegli w walce za ojczyznę w szeregach podziemia antykomunistycznego”. “Współczesne Wojsko Polskie przywraca dobre imię i kultywuje pamięć o takich żołnierzach, jak m.in.: płk Łukasz Ciepliński +Pług+, mjr Hieronim Dekutowski +Zapora+, płk Władysław Liniarski +Mścisław+, st. sierż. Mieczysław Dziemieszkiewicz +Rój+, czy rtm. Witold Pilecki”. Są oni patronami brygad Wojsk Obrony Terytorialnej, najmłodszego rodzaju sił zbrojnych” – powiedział.

Jak wspomniał, inicjatorem utworzenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych był prof. Lech Kaczyński. “To dzięki panu prezydentowi 1 marca jest dniem, w którym w sposób szczególny przywracamy bohaterom drugiej konspiracji należne im miejsce w historii” – zaznaczył minister.

Szef MON zwrócił uwagę, że tegoroczne święto “przypada w chwili wyjątkowej dla RP i Wojska Polskiego”. “Świętujemy bowiem 20-lecie członkostwa Polski w NATO. Sojusz Północnoatlantycki to obok naszych sił zbrojnych gwarant suwerenności i niepodległości. Dziś, w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych pamiętamy, że to ich walka w latach 40., 50. aż do 1963 roku była ważnym etapem drogi do wolności, czego konsekwencją jest nasze członkostwo w Sojuszu. Bez ich uporu, oddania i poświęcenia nie osiągnęlibyśmy tak wiele” – stwierdził.

Dodał, że “ciesząc się wolnością, wyrażamy wdzięczność Żołnierzom Niezłomnym, wspominamy naszych poprzedników i oddajemy należny im hołd”. “Chwała Bohaterom!” – zakończył przesłanie Błaszczak.

1 marca został ustanowiony przez Sejm w 2011 r. Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Data nawiązuje do rocznicy wykonania w 1951 r. wyroków śmierci na kierownictwie IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. W więzieniu przy ul. Rakowieckiej w Warszawie stracono wówczas Łukasza Cieplińskiego, Adama Lazarowicza, Mieczysława Kawalca, Józefa Rzepkę, Franciszka Błażeja, Józefa Batorego i Karola Chmiela.

Źródło: PAP Autor: Daria Porycka
Fot. PAP/Jakub Kamiński

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij