Świat

Atomowe mocarstwa na krawędzi wojny. O “powściągliwość” i unikanie “eskalacji napięć” apelują Stany Zjednoczone, Chiny i UE

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo wezwał w środę władze Indii i Pakistanu, aby zachowały powściągliwość i za wszelką cenę unikały eskalacji napięcia. Apel Pompeo pojawił się po zestrzeleniu przez pakistańskie lotnictwo dwóch indyjskich odrzutowców.

Pompeo poinformował w oświadczeniu, że rozmawiał przez telefon z ministrami spraw zagranicznych Indii i Pakistanu, których “zachęcał do priorytetowego traktowania komunikacji bezpośredniej i unikania dalszej działalności wojskowej”.

Wcześniej chińskie ministerstwo spraw zagranicznych wezwało władze Indii i Pakistanu do zachowania powściągliwości po tym, jak pakistańskie siły powietrzne zestrzeliły dwa indyjskie odrzutowce. Rzecznik MSZ Chin Lu Kang wypowiedział się w tej sprawie na konferencji prasowej w Pekinie.

Podobny apel wystosowała rzeczniczka Europejskiej służby Działań Zewnętrznych Maja Kocijanczicz, która oświadczyła w Brukseli, iż Unia Europejska śledzi rozwój sytuacji pomiędzy Indiami i Pakistanem i “apeluje o powściągliwość, aby uniknąć eskalacji napięć”.

MSZ Pakistanu oświadczyło w środę, że siły powietrzne tego kraju zaatakowały obiekty w kontrolowanej przez Indie części Kaszmiru, a także zestrzeliły dwa indyjskie odrzutowce w swojej przestrzeni powietrznej. Schwytano dwóch indyjskich pilotów.

Tymczasem oficjalne źródła w Delhi podały, że pakistańskie samoloty bojowe naruszyły indyjską przestrzeń powietrzną w Kaszmirze. Według przedstawiciela władz Indii, na którego powołuje się Reuters, odrzutowce pakistańskie zostały przechwycone przez myśliwce indyjskich sił powietrznych i zawróciły.

We wtorek indyjskie lotnictwo zaatakowało w północno-zachodnim Pakistanie obóz szkoleniowy islamistycznego ugrupowania Jaish-e-Mohammed (JeM – Armia Mahometa), które przyznało się do dokonania 14 lutego samobójczego zamachu bombowego, w którym zginęło 40 członków indyjskich paramilitarnych sił policyjnych w spornym Kaszmirze. JeM chce przyłączenia do Pakistanu indyjskiego stanu Dżammu i Kaszmir. Delhi uważa, że władze pakistańskie były zamieszane w ten atak, czemu Islamabad zaprzecza.

Szef MSZ Indii Vijay Gokhale oświadczył, że w nalocie zginęło “bardzo wielu” islamistów. Według indyjskich źródeł rządowych, na które powoływał się Reuters, w nalotach zginęło około 300 islamistów.

 

 

 

Źródło: PAP Autor: JB
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij