Kraj

Prokuratura: tłumaczka Birgfellnera została zmieniona

Prokuratura Okręgowa w Warszawie poinformowała w środę, że tłumaczka występująca jako biegła w postępowaniu sprawdzającym z zawiadomienia Geralda Birgfellnera, została zmieniona. Chodziło o wątpliwości co do jej bezstronności.

“Tłumaczka, występująca jako biegła w postępowaniu sprawdzającym z zawiadomienia Geralda B.,˙została zmieniona z uwagi˙na okoliczności świadczące˙o braku jej bezstronności. Po opuszczeniu siedziby˙Prokuratury Okręgowej w dniu 11 lutego tłumaczka wsiadła do˙auta razem ze świadkiem Geraldem B. i jego pełnomocnikiem, Romanem Giertychem” – poinformował PAP prok. Łukasz Łapczyński, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Zdaniem prokuratury “takie zachowanie budzi wątpliwości co do bezstronności tłumacza, który w posiedzeniu przygotowawczym pełni rolę pośrednika między stronami”. “Od obiektywizmu i profesjonalizmu tłumacza zależą ustalenia poczynione w toku postępowania przygotowawczego. Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania karnego, biegły tłumacz winien wykazać się pełną neutralnością i starannością” – podał prokurator.

Łapczyński doprecyzował, że zmieniona tłumaczka brała udział tylko w jednym przesłuchaniu Birgfellnera. W dniu 13 lutego przesłuchanie tłumaczyła już inna biegła.

Nagranie, na którym widać, z kim tłumaczka opuszcza budynek prokuratury przy ulicy Chocimskiej w Warszawie, opublikowała w środę TVP Info. Jak informował portal tej stacji, biegła i pełnomocnicy Birgfellnera odjechali z parkingu prokuratury jednym samochodem.

“Przesłuchanie dotyczyło postępowania, które prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie w sprawie zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego, które złożył w końcu stycznia w prokuraturze jeden z pełnomocników Birgfellnera, mec. Jacek Dubois” – czytamy w portalu.

Pod koniec stycznia “Gazeta Wyborcza” opublikowała zapisy i nagranie rozmowy z lipca 2018 r., na którym słychać˙m.in. prezesa PiS i Birgfellnera. Tematem dyskusji były plany budowy w Warszawie dwóch wieżowców przez powiązaną ze środowiskiem PiS spółkę Srebrna – podaje portal.

Kaczyński skierował do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zniesławienia przez dziennikarzy “Gazety Wyborczej” oraz posłów Platformy Obywatelskiej.

Źródło: PAP Autor: Hanna Złotorowicz
Fot. PAP/Piotr Nowak

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij