Publicystyka

Duda żądał przeprosin od Wałęsy za skandaliczną grafikę. Były prezydent zrobił to… z jednym “ale”

Przewodniczący NSZZ “Solidarność” Piotr Duda wysłał Lechowi Wałęsie przedsądowe wezwanie do opublikowania przeprosin. Jest to efekt skandalicznej grafiki udostępnionej przez byłego prezydenta na Facebooku.

Lech Wałęsa w niedzielę na portalu Facebook zamieścił grafikę przedstawiającą funkcjonariuszy ZOMO, pozujących do grupowej fotografii. Nad jednym z mundurowych został zamieszczony opis sugerujący, iż osoba przedstawiona na zdjęciu to rzekomo Piotr Duda. Obok jego nazwiska znalazł się także dopisek “kombatant walk o niepodległość”.

Grafika istnieje w sieci od kilku lat i co jakiś znajdują się osoby, które decydują się na jej udostępnienie. Pomimo, że obrazek jest dosyć stary, a wielokrotnie udowadniano, iż przedstawia nieprawdę, wpis Wałęsy mógł się “poszczycić” sporym zainteresowaniem. W ciągu kilku od opublikowania zebrał tysiące reakcji oraz setki komentarzy i udostępnień, docierając także do samego Piotra Dudy. Były prezydent co prawda usunął post niecałą dobę później, jednak nie spowodowało to zapomnienia o całej sprawie przez lidera “Solidarności”. Wręcz przeciwnie. Mężczyzna szybko przesłał Wałęsie przedsądowe wezwanie do opublikowania w ciągu 48 godzin przeprosin o następującej treści:

Ja, Lech Wałęsa oświadczam, że zdjęcie opublikowane przeze mnie w dniu 9 lutego 2019 roku na moim profilu www.facebook.com/lechwalesa/ sugerujące, że Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ “Solidarność” Pan Piotr Duda służył w ZOMO, umieściłem będąc świadomym, że pokazuje ono zupełnie inną osobę, niż pan Piotr Duda, o czym wiedziałem, gdyż już w2017 roku za podobną moją wypowiedź o rzekomej służbie Pana Piotra Dudy w ZOMO publicznie Go przepraszałem, zaś zrobiłem to w celu zdyskredytowania Pana Piotra Dudy jako osoby publicznej  i przewodniczącego NSZZ „Solidarność”, czym naruszyłem dobre imię, cześć oraz godność osobistą Pana  Piotra Dudy, nad czym ubolewam i za co Pana Piotra Dudę przepraszam.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Lech Wałęsa musi przepraszać Piotra Dudę za udostępnienia kłamliwej grafiki. Podobny obrazek były prezydent umieścił na swoim profilu dwa lata temu.

Wałęsa ostatecznie opublikował przeprosiny na Facebooku, jednak dodał w nich wiele od siebie. “Panie Piotrze Duda. Przepraszam za opublikowanie nieopatrznie na moim profilu zdjęcia sugerującego, że stał Pan tam gdzie stało ZOMO. Zdjęcie było opatrzone nieprawdziwym opisem. Pomylono jednostki. W rzeczywistości służył Pan w dywizji powietrzno desantowej. Autor zdjęcia wprowadził mnie w błąd. Nie zmienia to jednak faktu, że stał Pan w stanie wojennym po drugiej stronie barykady niż my ludzie Solidarności” (pisownia oryginalna) – czytamy we wpisie byłego prezydenta.

Źródło: TYSOL/ Facebook Autor: JD
Fot. screenshot

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij