Publicystyka

“Uczciwa” ocena rządu Olszewskiego zdaniem Wałęsy. Internauci reagują na wpis: To było zupełnie inaczej

Lech Wałęsa zaskoczył wszystkich swoim najnowszym wpisem na Facebooku. Były prezydent postanowił w nim dokonać “uczciwej” oceny rządów ś.p. Jana Olszewskiego. Jak sam zaznaczył, zrobił to dla “prawdy historycznej”.

Rodacy. O zmarłym nie należy pisać źle i każdemu należy się szacunek – zaczyna swój wpis Wałęsa –  Dla prawdy historycznej jednak ważna jest uczciwa ocena działań ś.p. Jana Olszewskiego.

Czym dla Lecha Wałęsy jest zarówno “prawda historyczna”, jak i “uczciwa ocena działań”? Według byłego prezydenta RP polityka rządu ś.p. Jana Olszewskiego mogła doprowadzić do pozostania wojsk rosyjskich na terytorium Polski “do końca świata i jeden dzień dłużej”. Jednak były działacz “Solidarności” zaznacza, że nie posłuchał wtedy jego zaleceń.

Do dzisiaj sprawy by nie załatwiono tak jak nie załatwiono sprawy wraku – pisze polityk, który na sam koniec poleca poszukanie depeszy, którą do niego wówczas wysłano.

Jednak spora część internautów inaczej zapamiętała politykę prowadzoną przez rząd ś.p. Jana Olszewskiego oraz Lecha Wałęsę. Byłemu prezydentowi przypomniano o jego wystąpieniu w marcu 1992 roku, kiedy w Niemczech wysunął zaskakujące postulaty o utworzeniu tzw. NATO-bis oraz EWG-bis. Miały być one odpowiednio układem sił zbrojnych oraz międzynarodową organizacją gospodarczą państw Europy Środkowo-Wschodniej, wcześniej należących do rozwiązanego Układu Warszawskiego. Koncepcja Wałęsy została uznana za idealne rozwiązanie przez Federację Rosyjską, która w oficjalnych komunikatach utrzymywała, iż Polska znajduje się ciągle w strefie jej wpływów. Co więcej była ona odpowiedzią na prozachodnią politykę gabinetu ś.p. Jana Olszewskiego. Odmiennie prowadzona polityka przez prezydenta oraz rząd spowodowała, że Polskę uznano za państwo niespójne oraz niegotowe do przystąpienia zarówno do NATO, jak i Wspólnoty Europejskiej.

Źródło: Facebook Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij