Świat

Pomimo sankcji, w Rosji wciąż działa ogromna liczba niemieckich firm. “Najważniejsi, decydujący gracze” pozostali

Z rosyjskiego rynku wycofało się w ciągu ostatnich pięciu lat – od wprowadzenia sankcji – około 1300 firm z kapitałem niemieckim, a około 4700 nadal działa w Rosji. Taką statystykę podał prezes Komisji Wschodniej Gospodarki Niemieckiej Wolfgang Buechele.

Buechele udzielił wywiadu agencji Interfax; jego wypowiedzi przekazały w środę inne media rosyjskie. “Pięć lat temu działalność na rynku rosyjskim prowadziło około 6 tysięcy firm. Do roku 2018 ich liczba zmniejszyła się do 4700” – powiedział szef Komisji Wschodniej.

Buechele podkreślił, że “najważniejsi, decydujący gracze” pozostali w Rosji. Nie wykluczył, że dojdzie do dalszych przypadków wycofania się z rynku, ale podkreślił, że on osobiście nie oczekuje, by uczyniła to znacząca liczba przedsiębiorstw.

Jak mówił Buechele, biznes niemiecki jest zainteresowany dalszą obecnością w Rosji i ta intencja utrzymuje się również po wprowadzeniu przez Unię Europejską sankcji wobec Moskwy. “Jednak kryzys na Ukrainie, niestety, nie jest rozwiązany do tej pory, a relacje między Rosją i UE pogarszają się z wielu powodów” – zauważył.

Komisja Wschodnia Gospodarki Niemieckiej jest wpływowym lobby firm handlujących z Rosją i innymi krajami Europy Wschodniej. Istnieje od 1952 roku.

 

Źródło: PAP Autor:
Fot. za wPolityce.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij