Świat

Anglicy nie chcą oddać wenezuelskiego złota

Bank Anglii odmówił przedstawicielom Wenezueli oddania rezerw złota które są w nim złożone. Reżym w Caracas próbował odzyskać złoto o wartości ponad 1,2 miliarda dolarów.

Szacuje się, że Wenezuela posiada rezerwy złota o wartości ponad 8 miliardów dolarów. Nie wiadomo jednak gdzie znajduje się to złoto. W Banku Anglii złożono złoto o wartości 550 milionów dolarów, ale jakiś czas temu jego ilość wzrosła po tym, gdy Wenezuela spłaciła dług zaciągnięty w Deutsche Banku i Niemcy zwolnili złoto będące zabezpieczeniem transakcji. Przedstawiciele Wenezueli próbowali je odzyskać od zeszłego roku, jednak Bank Anglii już wtedy odmówił. Tym razem przedstawiciele reżymu usłyszeli, że mają już nie próbować.

Bank Anglii nie ogłosił oficjalnie powodów odmowy. Najprawdopodobniej nastąpiła jednak na skutek nacisków brytyjskiego rządu. Sekretarz Spraw Zagranicznych Jeremy Hunt poinformował, że UK dołączyło do postawionego Wenezueli ultimatum, które wymaga od Caracas ogłoszenia wolnych wyborów w ciągu ośmiu dni i grozi, że w przeciwnym wypadku uzna władzę tymczasowego prezydenta Juana Guaido.

Nie bez wpływu pozostał zapewne nacisk ze strony USA. Anonimowe źródło powiedziało dziennikarzom Bloomberga, że przedstawiciele Waszyngtonu, z sekretarzem stanu Mikiem Pompeo i doradcą ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem na czele, naciskali na UK aby Anglicy nie oddawali złota Caracas. Od paru dni mówi się też, że Amerykanie chcą obłożyć Wenezuelę kolejnymi sankcjami.

Oddanie kontroli nad rezerwami złota tymczasowemu prezydentowi Guaido na pewno zwiększy jego poparcie w społeczeństwie. Boliwar, waluta Wenezueli, jest bowiem z powodu inflacji praktycznie bezwartościowy. Dzięki rezerwom złota rząd w Caracas mógł jednak zaciągać pożyczki lub płacić nim za importowane towary. Głównym odbiorcą wenezuelskiego złota – które podobno jest wydobywane w nieludzkich warunkach pod nadzorem wojska – jest Turcja, jedno z państw (obok np. Rosji, Syrii i Kuby) które nadal popiera Maduro. Odcięcie Caracas od tych pieniędzy na pewno pogorszy sytuację mieszkańców, ale fakt, że zostaną odblokowane po zmianie władzy może być dla wielu istotnym argumentem za poparciem opozycji.

Prezydent Guaido napisał 26 stycznia list do premier May w którym poprosił, aby UK nie wydawało złota „nielegalnemu i złodziejskiemu” rządowi Maduro. Poprosił, aby Bank Anglii zatrzymał wenezuelskie złoto w swoich skarbcach aż będzie mógł nominować nowego prezesa Banku Centralnego, który zadecyduje o jego losie.

 

Źródło: PAP Autor: Wiktor Młynarz
Fot.

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij