Publicystyka

Ostre słowa prof. Zybertowicza. Przypomniał niewygodne fakty na temat Adamowicza, Owsiaka oraz Wałęsy

Profesor Andrzej Zybertowicz był gościem Moniki Olejnik w programie “Kropka nad i”, gdzie rozmawiał na temat ostatnich wydarzeń w Gdańsku. Doradca prezydenta Andrzeja Dudy przypomniał kilka niewygodnych faktów na temat zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza, a także ocenił zachowanie niektórych osób.

O Pawle Adamowiczu i mowie nienawiści

Na początku programu Monika Olejnik nazwała Pawła Adamowicza “świetnym prezydentem”,  z czym nie do końca zgodził się prof. Zybertowicz. Doradca prezydenta wspominał m. in. o rozwoju mafii w Trójmieście, która przez bardzo długi czas cieszyła się bezkarnością. Przypomniał też o takich publikacjach jak “Mafia po polsku” autorstwa Bertolda Kittela czy artykule Mikołaja Podolskiego pt. “Ciemna strona Gdańska” opublikowanym na portalu Onet.

– Przy tym wspaniałym prezydencie od 20 lat, i w czasie 7 lat rządu premiera z Trójmiasta, rozkwitała tam mafia i bezkarność wielu środowisk. Więc z tą oceną sprawności samorządów się powstrzymajmy – mówił prof. Zybertowicz.

Socjolog wyraził też żal z powodu sytuacji, jaka miała miejsce w Gdańsku, uznając ją za ogromną tragedię. Przypomniał też, że w pierwszym tygodniu po śmierci Pawła Adamowicza odmawiał wszystkim mediom wywiadów, nie tylko z powodu szoku po zabójstwie gdańskiego prezydenta, ale także przez “wylew zła” w internecie w postaci nasilonej mowy nienawiści. Jednak szczególnie uderzyła go hipokryzja środowiska opozycji, która w ostatnich latach krytykowała prezydenturę Pawła Adamowicza.

– Środowiska, które krytykowały Pawła Adamowicza w związku z postępowaniami prokuratorskimi, które zaczęto prowadzić wobec niego za rządów PO, to te same środowiska próbują wylansować go na wzorcowego samorządowca. To jest kampania o politycznym podtekście -mówił.

“Robi się świętych z ludzi, których zachowanie pozostawia wiele do życzenia”

Profesor odniósł się w swojej wypowiedzi także do postaci Jerzego Owsiaka i Lecha Wałęsy, uznając iż część środowiska na siłę stara się całkowicie ich wybielać, robiąc z nich niemal święte postaci. Zdaniem Zybertowicza Owsiak upolitycznił WOŚP i zrobił niego oręż dla totalnej opozycji.

Prof. Zybertowicz mówił także o zachowaniu prezydenta Wałęsy, które zdaniem doradcy Andrzeja Dudy “pozostawia wiele do życzenia”. Socjolog wspomniał m. in. o związkach Wałęsy ze Służbą Bezpieczeństwa i o długotrwałych bataliach sądowych toczonych z politycznymi oponentami byłego prezydenta.

– Lech Wałęsa prawdopodobnie miał jasne strony swojego życia, jak i te bardzo mroczne. I problem polega na tym, że system III RP utrzymywał i utrzymuje go w kłamstwie – mówił mężczyzna.

Źródło: Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij