Kraj

Szefowa MEN o lekcjach nt. mowy nienawiści: “Oddaję tu władzę rodzicom”

Wszelkie organizowane w szkole warsztaty muszą być konsultowane z rodzicami, ponieważ gwarantuje im to prawo oświatowe – powiedziała w czwartek w radiowej Trójce minister edukacji Anna Zalewska, odnosząc się do zapowiadanych lekcji na temat mowy nienawiści.

Po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zaapelował do nauczycieli stołecznych szkół o przeprowadzenie lekcji na temat mowy nienawiści. Na podstawie materiałów Kampanii Rady Europy “Bez nienawiści” nauczyciele mają wskazać uczniom, jak reagować na to zjawisko i jak mu przeciwdziałać.

Zdaniem szefowej MEN, w nowych podstawach programowych słowa takie jak “tolerancja, uczciwość, dyskusja i szacunek do drugiego człowieka” są obecne nie tylko na godzinach wychowawczych, ale na każdym przedmiocie. “Mamy program wychowawczo-profilaktyczny, który jest ustalany z rodzicami. Uczymy dzieci wolontariatu, zawiązują się różne grupy, które w sposób fantastyczny służą społeczeństwu i sobie nawzajem. Wreszcie mamy scenariusze lekcji, mamy godziny wychowawcze, mamy Ośrodek Rozwoju Edukacji. Uważam – i tak mówi każdy metodyk, każdy psycholog i pedagog, który zajmuje się dzieckiem – że to musi być systematyczne i systemowe nauczanie dzieci” – oceniła Zalewska.

Dodała, że ze szkołami współpracują różne instytucje, ale takie lekcje powinny się odbywać “w przyjaznej atmosferze z zaufanym nauczycielom, w dodatku na co dzień, w przyjaznym otoczeniu”. “Oni mają być na co dzień – eventowo w systemie niczego nie da się zrobić” – oceniła Zalewska.

Jej zdaniem, wszelkie organizowane w szkole warsztaty muszą być konsultowane z rodzicami, ponieważ gwarantuje im to prawo oświatowe. “Oddaję tu władztwo rodzicom” – zastrzegła.

Fundacja Centrum Życia i Rodziny w poniedziałek po południu skierowała do prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego petycję przeciwko prowadzeniu lekcji nt. mowy nienawiści, które – według niej – mogą mieć charakter propagandy środowisk LGBTQ i gender.

Protest poparły m.in. Instytut Ordo Iuris, Fundacja PRO Prawo do Życia, Fundacja Życie i Rodzina, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych Warszawy i Mazowsza oraz Krucjata Młodych, które w poniedziałek po południu wzięły udział w zorganizowanej przez Fundację Centrum Życia i Rodzinie pikiecie przed stołecznym ratuszem.

 

 

Źródło: PAP Autor: Iwona Żurek
Fot. Pixabay

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij