Publicystyka

Tusk wśród 100 najważniejszych intelektualistów minionego roku. Za co doceniono byłego premiera?

Amerykański magazyn “Foreign Policy” opublikował listę 100 najważniejszych intelektualistów ubiegłego roku. W zestawieniu znalazło się miejsce dla przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Na stronie internetowej gazety została opublikowana lista 100 najważniejszych intelektualistów, artystów, polityków czy innowatorów w minionym roku 2018. Miejsca przyznaje się w dziesięciu kategoriach, wśród których znalazło się zestawienie “ekonomia i biznes”, gdzie wyróżniono byłego polskiego premiera. Co zdecydowało o miejscu Tuska w rankingu? Jak przyznają autorzy w uzasadnieniu, powodem była postawa szefa RE w “obronie europejskich wartości przed narastającym nacjonalizmem”. Przejawiało się to także w konfrontacji z własnym narodem. Poza tym przypomniano także jego mocne stanowisko w sprawie Brexitu oraz premier Wielkiej Brytanii Theresy May.

Tusk nie jest pierwszym Polakiem, który znalazł się w tym zestawieniu “Foreign Policy”. Kilka lat temu dziennikarze amerykańskiego magazynu docenili Radosława Sikorskiego jako polityka “prawdomównego, nawet gdy nie jest to zagranie dyplomatyczne”, a także w 2016 roku Barbarę Nowacką oraz Agnieszkę Dziemianowicz-Bąk za organizację tzw. “czarnych protestów”.

Źródło: Wporst/ Foreign Policy Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij