Kraj

Chrześcijańska tradycja przeszkadza władzom szkół? Polskie placówki edukacyjne odchodzą od organizacji jasełek

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami, a rodzice, oprócz przygotowywania domów na tą uroczystość, pomagają także dzieciom w przygotowaniach na jasełka w szkole. Jednak nie wszyscy będą się musieli angażować w pomaganie swoim pociechom w tej sprawie. W części kaliskich oraz krakowskich szkół powoli odchodzi się o tradycyjnych przedstawień jasełkowych oraz dzielenia opłatkiem na rzecz “przedstawień świątecznych”, które mają być bardziej “neutralną” formą obchodzenia świąt.

Instytut Ordo Iuris otrzymał wiele zgłoszeń od zaniepokojonych rodziców z Krakowa oraz Kalisza. Zgodnie z ich informacjami część szkół odchodzi od tradycyjnej formy obchodzenia świąt Bożego Narodzenia, starając się ograniczyć ich religijny charakter. Wychowawcy klas proszą, aby nie przebierać dzieci za biblijne postacie Maryi czy Józefa, a za osobowości bardziej “neutralne”, jak gwiazda czy Mikołaj (oczywiście we współczesnym, komercyjnym wydaniu, a nie według oryginalnego pierwowzoru). Nauczyciele zostali zobowiązani do przekazywania takich informacji przez dyrekcję szkoły, która decyzję w tej kwestii wydała na podstawie pism przygotowanych przez regionalne Kuratele Oświaty.

Rodzice uznali takie działania władz szkół za przesadę i zgłosili się do Instytutu w celu interwencji w tej sprawie. Pracownicy Ordo Iuris przygotowali opinie prawną, zgodnie z którą organizacja jasełek jest zgodna z obowiązującym prawem, wskazując choćby na przepis Konstytucji RP, która zezwala nie tylko na wolność sumienia i religii, ale także na możliwość uzewnętrzniania jej. Dodatkowo prawnicy Ordo Iuris wskazują, że władze publiczne powinny zachować wszelką bezstronność w sprawach przekonań publicznych.

Oprócz ustawy zasadniczej zostały wskazane też akty prawne niższego rzędu, takie jak ustawa prawo oświatowe, które wskazuje, aby nauczanie i wychowanie odbywało się zgodnie z chrześcijańską tradycją, głęboko zakorzenioną w państwie i narodzie polskim. Wskazane zostało także rozporządzenie ministra edukacji narodowej z 1992 roku, które zezwala na umieszczanie symboli chrześcijańskich oraz urządzanie praktyk religijnych w szkołach, w tym także jasełek. Dodatkowo odniesiono się do linii orzeczniczej polskiego sądownictwa, w tym Sądu Najwyższego, które jasno wskazuje, iż osoby niewierzące nie oczekiwały, że nie będą miały kontaktu z osobami wierzącymi, gdyż w przeciwnym wypadku ci drudzy doznaliby znacznego ograniczenia w swobodzie wyznania.

Opinia Ordo Iuris została przesłana do Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Kuratorium Oświaty w Krakowie oraz Kaliszu.

Źródło: Pch24 Autor: JD
Fot.

Polecane artykuły

0 0

Ukraińskim żołnierzom ukradziono mundury

0 0

Szwecja w NATO? Węgierski parlament zdecydował

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij