Kraj

Premier o wynikach wyborów: zaufanie milionów Polaków potwierdza, że zmierzamy w dobrą stronę

Oficjalnie najlepszy wynik PiS do sejmików w historii, zaufanie milionów Polaków potwierdza, że zmierzamy w dobrą stronę; dziękujemy i pracujemy dalej – w ten sposób w czwartek premier Mateusz Morawiecki skomentował wyniki niedzielnych wyborów samorządowych.

Premier Morawiecki odniósł się na Twitterze do ogłoszonych w nocy ze środy na czwartek oficjalnych wyników wyborów samorządowych. W wyborach do sejmików wojewódzkich najwięcej mandatów zdobyło PiS – 254. Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska) otrzymała 194 mandaty, PSL – 70, Bezpartyjni Samorządowcy – 15, a SLD-Lewica Razem – 11 mandatów.

“Oficjalnie najlepszy wynik @pisorgpl do sejmików w historii wyborów samorządowych, pobity rekord AWS z 1998 roku! Zaufanie milionów Polaków potwierdza, że zmierzamy w dobrą stronę. To solidny fundament, na którym budujemy lepszą Ojczyznę. Dziękujemy Wam i pracujemy dalej!” – podkreślił premier.

PiS ma samodzielną większość w 6 sejmikach województw: lubelskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego, podlaskiego i świętokrzyskiego. Koalicja Obywatelska ma samodzielną większość w 1 sejmiku – województwa pomorskiego. Zakładając możliwość współpracy z ludowcami, koalicja KO i PSL miałaby szansę na rządzenie w sejmikach województw: kujawsko-pomorskiego (18 mandatów na 30 wszystkich), mazowieckiego (26 na 51), warmińsko-mazurskiego (19 na 30) oraz wielkopolskiego (22 na 39).

W województwach lubuskim i zachodniopomorskim zbudowanie większości koalicyjnej zależało będzie od decyzji radnych SLD i Bezpartyjnych Samorządowców, a w woj. opolskim – od radnych Mniejszości Niemieckiej. Z kolei w sejmiku woj. śląskiego – od decyzji radnych SLD, a w woj. dolnośląskim – od Bezpartyjnych Samorządowców i KWW Z Dutkiewiczem dla Dolnego Śląska.

Źródło: PAP Autor: Wiktoria Nicałek
Fot. PAP/Radek Pietruszka

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij