Kraj

Świetna akcja „Tygodnika Solidarność”! Napis „dekomunizacja” na tle Sądu Najwyższego

Na siedzibie redakcji „Tygodnika Solidarność” zawisł kilkudziesięciometrowy  baner z rysunkiem „Dekomunizacja” Cezarego Krysztopy. To odpowiedź na akcję “Obywateli RP”, którzy wywiesili transparent z napisem „Konstytucja” na gmachu Sądu Najwyższego.

Pomysłodawcą akcji „TS” był Mateusz Kosiński, z-ca redaktora naczelnego portalu tysol.pl. Na konferencji prasowej pod siedzibą tygodnika dziennikarz opowiadał o akcji:

– Baner, który prezentujemy znajduje się na siedzibie “Tygodnika Solidarność” przy ul. Prostej w ścisłym centrum Warszawy. Tutaj bije pracownicze serce Polski. Znajduje się tu biznesowe centrum, powstają liczne biurowce. Postanowiliśmy wyjść z pewnym przesłaniem. Jest to związane z tym, że w ostatnich miesiącach polityka wyszła na ulice. Na rzeźbach, posągach pojawiły się koszulki z napisem “Konstytucja”, ułożonym w pewną grafikę, kojarzącą się z pewną grupą polityczną, jaką są Obywatele RP. Ostatnio baner z tym napisem pojawił się także, na będącym rzekomo apolitycznym Sądzie Najwyższym. Chcieliśmy odpowiedzieć na te działania i pokazać to, co o tym myślimy – mówił Mateusz Kosiński.

O akcji „TS” mówili również Cezary Krysztopa, redaktor naczelny portalu tysol.pl i autor grafiki, która znalazła się na banerze, który przyznał, że martwi go, iż na Sądzie Najwyższym zabrakło napisu „Dekomunizacja”. O tym, iż wywieszenie banneru z rysunkiem Cezarego Krysztopy jest formą protestu przeciwko upolitycznieniu sądów mówił również Michał Ossowski, redaktor naczelny „Tygodnika Solidarność”.

– Nie do zaakceptowania dla nas jest fakt, że na budynku gmachu sądu nastąpiła taka manifestacja poglądów politycznych. Mamy prawo oczekiwać, że pozostanie wolny od politycznych rozgrywek – mówił Michał Ossowski na konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie “Tygodnika Solidarność”.

Przygotowany przez „Obywateli RP” plakat z napisem „Konstytucja” zawisł także na siedzibach redakcji tygodnika „Polityka” i Agory (wydawcy m. in. „Gazety Wyborczej”). Według dziennikarza „Polityki” Piotra Pytlakowskiego, były to manifestacje, które miały pokazywać „przywiązanie do demokracji, zasad podstawowych, przestrzegania prawa i szacunku dla sadów”.

 

Źródło: Stefczyk.info na podstawie Tysol.pl Autor: ac
Fot. Marcin Żegliński / tysol.pl

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij