Kraj

Sumliński o powiązaniach Tuska z niemieckimi służbami “Dostawał od nich lewą kasę”

Wojciech Sumliński był gościem Polskiego Radia dla Zagranicy, gdzie odniósł się do swojej publikacji “Niebezpieczne związki Donalda Tuska”. Zdaniem publicysty, były polski premier miał być powiązany z niemieckimi, tajnymi służbami.

Sumliński, który swoją książkę o Tusku napisał przy współpracy z majorem Tadeuszem Budzyńskim, przyznał iż publikacja jest “kompendium wiedzy o byłym polskim premierze”. Jego zdaniem zmieni ona pogląd o obecnym przewodniczącym Rady Europejskiej.

Donald Tusk niczego nie dokonał. Nie był żadnym dzielnym opozycjonistą, nie przeszedł żadnej martyrologii. – mówił Sumliński

Przytacza historię jedynego zatrzymania Tuska przez Służbę Bezpieczeństwa, które miało miejsce 22 lipca 1983 roku. Polityk miał się wówczas znaleźć w tzw. “kotle”. Wszyscy z tego “kotła” zostali wypuszczeni, ale później “mieli przechodzić prawdziwą gehennę”. Poza jednym człowiekiem, którym miał być właśnie Donald Tusk.

-Dostał paszport i mógł podróżować – opowiadał publicysta

Tusk miał zostać wykreowany na początku lat 90 u boku służb wojskowych m.in. Wiktora Kubiaka, istotnego przedstawiciela wywiadu wojskowego w PRL, który był współodpowiedzialny za defraudację podczas afery FOZZ. Sumliński podkreślił, że do Kongresu Liberalno-Demokratycznego, z którym był związany Tusk, wpłynęły “lewe pieniądze”. Część z nich pochodziła od zaprzyjaźnionych ludzi z wywiadu wojskowego, a część od niemieckich służb.

Mamy dowody pokazujące związki byłego premiera z niemieckim wywiadem BND. Odbywało się to za pomocą pośredników i firm przykrywkowych. Na początku lat 90. rolę takich firm odgrywały fundacje. Jeżeli tacy ludzie jak Tomasz Budzyński znajdowali ściśle tajne materiały u ludzi z tych fundacji, to byli to szpiedzy, pośrednicy. (…) Potem ci ludzie finansowali KLD. Na to są twarde dowody- twierdził publicysta

Źródło: Do Rzeczy/ Polskie Radio dla Zagranicy Autor: JD
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij