Kraj

Ważna deklaracja ministra obrony: wypełniamy nasze zobowiązania, Polska staje się bezpieczna

Wypełniamy nasze zobowiązania do tego, że Polska będzie bezpieczna i właśnie dzięki takim inwestycjom staje się bezpieczna – mówił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Komendy Powiatowej PSP w Legionowie.

“Tu jest przykład tego, że można budować, mimo tych wszystkich barier, mimo tych wszystkich oporów, mimo tego, że w Legionowie wciąż rządzą ci, którzy do 2015 roku rządzili Polską. Mimo tej kompromitacji prezydenta Legionowa, mimo tego, że wciąż zajmują się przede wszystkim walką z rządem, to my robimy to, co do nas należy” – mówił we wtorek szef MON, były szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

Błaszczak dodał, że w 2015 roku Prawo i Sprawiedliwość zobowiązało się do tego, że Polska będzie krajem bezpiecznym i dzięki “takim właśnie inwestycjom” się nim staje.

“Przełamaliśmy wiele barier, żeby doprowadzić do tego, by powstał program modernizacji służb mundurowych, a rezultatem powstania tego programu są pieniądze, które trafiają do służb mundurowych. Pieniądze, które wydawane są na poprawę bezpieczeństwa Polski i Polaków” – mówił minister.

Zaznaczył, że przykład w Legionowie jest tego ewidentnym dowodem. Dodał, że gdyby nie program modernizacji, Komenda Powiatowa PSP w Legionowie by nie powstała.

Błaszczak dodał, że bezpieczeństwo było zagadnieniem, które nie interesowało poprzedniego rządu koalicji PO-PSL. Zaznaczył, że podobnie było z programami społecznymi.

“Rząd PiS wprowadził programy społeczne, które wyeliminowały biedę, biedę wśród dzieci. To jest rezultat naszych działań. Ukróciliśmy patologię, ukróciliśmy nadużycia, wpływy do budżetu z roku na rok są wyższe. Zwalczyliśmy mafię VAT-owską, doprowadziliśmy do tego, że są pieniądze, które wydajemy również na bezpieczeństwo” – mówił Mariusz Błaszczak. Przypomniał również o przywracaniu przez rząd PiS likwidowanych za czasów koalicji PO-PSL posterunków policji.

Wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński przypomniał, że 9,2 mld złotych, jakie przeznaczono na program modernizacji służb mundurowych “to potężna kwota”, za którą m.in. budowane są nowe komendy, komisariaty i posterunki policji, ale również kupowany jest niezbędny sprzęt, wyposażenie, uzbrojenie czy środki łączności. Przypomniał, że pieniądze z tzw. ustawy modernizacyjnej są przeznaczane na podwyżki uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników poszczególnych służb.

“Musimy mieć świadomość, że jeżeli coś złego się wydarzy, to będziemy mieli się do kogo odwołać i ktoś przyjdzie nam z pomocą. Przychodzą z pomocą różne służby (…), ale na czoło wybija się straż pożarna, państwowa i ochotnicza – dwa płuca systemu ratowniczo-gaśniczego w Polsce” – mówił Zieliński.

Dodał, że aby strażacy mogli szybko i skutecznie reagować, muszą mieć do tego odpowiednie warunki. Podkreślił, że straż pożarna do różnego rodzaju zdarzeń wyjeżdża w skali kraju średnio co minutę.

Wiceszef MSWiA zaznaczył, że cieszy się, że podczas uroczystości obecny jest minister Mariusz Błaszczak, który ma “nieoceniony wkład” w powstawanie programu modernizacji służb mundurowych.

Z kolei Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski podkreślił, że blisko 300 mln zł z programu modernizacji zostało przeznaczone na remonty, budowę i modernizację jednostek PSP, dzięki czemu wyremontowanych i zmodernizowanych zostanie 46 obiektów, zaś 8 zostanie wybudowanych od podstaw.

We wtorek w Legionowie odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Komendy Powiatowej PSP w Legionowie. Budynek ma zostać oddany do użytku wiosną 2020 roku. Koszt inwestycji to ponad 17 mln zł.

Źródło: PAP Autor: Marcin Chomiuk
Fot. PAP/Artur Reszko

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij