Sport

Ile Rosja zarobiła na mundialu? Trzeba było go zbojkotować…

Komitet organizacyjny Rosja 2018, który zajmował się przygotowaniem piłkarskich mistrzostw świata, ocenił, że PKB kraju zyskało łącznie 952 mld rubli (ok. 14 mld USD) w latach 2013-2018 dzięki mundialowi. Stanowi to około 1 proc. rosyjskiego PKB.

Raport komitetu na temat zysków dla gospodarki z przeprowadzonych latem rozgrywek opublikowany został we wtorek. Wynika z niego, że wzrost PKB w tym pięcioletnim okresie zaowocował stworzeniem i utrzymaniem do 315 tys. miejsc pracy, dodatkowe dochody ludności sięgnęły 459 mld rubli (ponad 7 mld USD), a dochody budżetu z podatków sięgnęły 164 mld rubli (ponad 2,5 mld USD). Wpływy z turystyki wyniosły 310 mld rubli (ponad 4,7 mld USD).

Komitet organizacyjny prognozuje, że w ciągu najbliższych pięciu lat odczuwalny będzie dalszy pozytywny efekt dla gospodarki, szacowany na 150-210 mld rubli (ok. 2,3-3,2 mld USD).

Autorzy raportu są zdania, że mundial w Rosji okazał się najbardziej skuteczny, jeśli chodzi o efekt dla PKB, bowiem wskaźniki te są wyższe niż w przypadku piłkarskich mistrzostw świata przeprowadzonych w Brazylii, RPA, Niemczech i Korei Południowej.

Trwające w Rosji od połowy czerwca do połowy lipca br. mistrzostwa przyczyniły się też do popularyzacji w społeczeństwie zdrowego trybu życia. Wpłynęły też na wizerunek Rosji – zarówno za granicą, jak i wśród jej obywateli – oceniono w raporcie.

Komitet organizacyjny podał, że wydatki na organizację mundialu wyniosły 688 mld rubli, czyli obecnie 10,5 mld USD. Są to m.in. koszty budowy lub przebudowy 12 stadionów w 11 rosyjskich miastach.

Mistrzostwa świata odbywały się w Jekaterynburgu, Kaliningradzie, Kazaniu, na dwóch stadionach w Moskwie, a także w Niżnym Nowogrodzie, Petersburgu, Rostowie nad Donem, Samarze, Sarańsku, Soczi i Wołgogradzie.

 

 

Źródło: PAP Autor: Z Moskwy Anna Wróbel
Fot. PD

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij