Kraj

Tusk odpowiedział na apel o jedność premiera Morawieckiego. Będzie wspólny pochód 11 listopada?

Cieszymy się, że Donald Tusk odpowiedział na nasz apel o jedność – napisała na Twitterze rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Jak wskazała, premier Mateusz Morawiecki proponował wspólne obchody 11 listopada. Wygaście choć na te dni waszą strategię “ulica i zagranica” – zwróciła się rzeczniczka PiS do opozycji.

-Cieszymy się, że Tusk odpowiedział na nasz apel o jedność. Premier zaproponował na Westerplatte 1 września b.r. wspólne obchody tego naszego Największego Święta. Wygaście choć na te dni waszą strategię “ulica i zagranica” i choć na krótko nie bądźcie opozycją totalną– czytamy we wpisie Mazurek.

Wcześniej w sobotę szef Rady Europejskiej, b. premier Donald Tusk nawiązał do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i do obchodów Święta Niepodległości 11 listopada podczas na odbywającej się w Krakowie konferencji “Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej”.

Gdyby tak 11 listopada liderzy polskich partii politycznych, bez wyjątku, mogli razem zamanifestować nie udawaną przyjaźń, ale to, że są w stanie tego konkretnego dnia myśleć o perspektywie stu lat dla naszej ojczyzny, a więc także o perspektywie pojednania, zdolności rozmowy ze sobą, to byłby być może dużo cenniejszy obraz dla wszystkich Polaków niż najbardziej spektakularne festiwale, fajerwerki i inne formy obchodów tego święta – powiedział b. premier.

Dodał, że nie wyobraża sobie, by rocznicę 11 listopada obchodzić w atmosferze “tak dotkliwego, tak brutalnego podziału, jaki dzisiaj w Polsce mamy”.

Nie mam złudzeń, nie jestem naiwny, zbyt wiele lat uczestniczę w polskiej polityce, żeby uwierzyć w przemianę w aniołów polskich polityków i mówię tu o całej scenie politycznej – powiedział Tusk. –Ale nie jestem w stanie tego zaakceptować, nie jestem w stanie tego zrozumieć, dlaczego ostrość podziałów w Polsce daleko wykracza poza to, co oglądam w Europie – podkreślił.

Źródło: PAP/ za Twitter Autor:
Fot.

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij