Świat

Papież: niech duszpasterstwo obejmuje też pary bez ślubu. "To skandal, że papież coś takiego mówi"

W przemówieniu wygłoszonym podczas spotkania z uczestnikami kursu “Małżeństwo i rodzina”, zorganizowanego przez diecezję rzymską i Trybunał Roty Rzymskiej, Franciszek podkreślił: “Pragnę, aby horyzont diecezjalnego duszpasterstwa rodzinnego był coraz szerszy i obierał styl ewangeliczny, spotykając i przyjmując także tych młodych, którzy postanawiają żyć bez ślubu”.

“To skandal, że papież coś takiego mówi” – dodał, odnosząc się do możliwych reakcji na jego słowa.

Zwracając się do proboszczów, rodzin i osób zaangażowanych w duszpasterstwo rodzin, papież wskazywał również, że należy kłaść nacisk na to, że zawarcie małżeństwa to nie tylko “wydarzenie towarzyskie”, ale sakrament wymagający odpowiedniego przygotowania.

Franciszek mówił, że w wielu diecezjach na świecie rodzą się inicjatywy na rzecz tego, by duszpasterstwo rodzin bardziej odpowiadało “realnej sytuacji”. Zaznaczył, że duszpasterska opieka potrzebna jest także po ślubie, gdyż wtedy pojawiają się czasem problemy związane z “ukrytą niedojrzałością”, która nagle się ujawnia, a także ze “słabością wiary chrześcijańskiej”.

Zdarza się, że nowożeńcy uznają, że są “nieprzystosowani” w obliczu “zasięgu i wartości chrześcijańskiego małżeństwa, jeśli chodzi o jego konkretne aspekty związane z nierozerwalnością węzła, otwarciem na dar życia i wierność” – wskazał papież.

Jak stwierdził, towarzyszenie parom “nie kończy się na udzieleniu ślubu”, ale potrzebne jest też przynajmniej w pierwszych latach życia małżeńskiego.

Franciszek mówił, że tam, gdzie występują “poważne problemy” i “kryzys”, należy “w pewnych przypadkach” rozważyć zaoferowanie wskazówek dotyczących zastosowania procedury unieważnienia małżeństwa.

“Niech ci, którzy zdali sobie sprawę, że ich związek nie jest prawdziwym małżeństwem sakramentalnym i chcą wyjść z tej sytuacji, mają możliwość znalezienia u biskupów, księży i opiekunów duszpasterskich niezbędne wsparcie, wyrażające się nie tylko w zakomunikowaniu norm prawnych, ale przede wszystkim w postawie wysłuchania i zrozumienia” – zaapelował papież.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij