Świat

Koniec mitu o wielkiej wojnie ojczyźnianej? „Dla Ukrainy II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku”

Pielęgnowana przez komunistów wersja, że wojna rozpoczęła się dopiero 22 czerwca 1941 roku, od ataku Niemiec na ZSRR, już nikogo nie przekonuje, a data jej wybuchu jest taka, jak w innych krajach – wyjaśnił.

Na szczęście wiele się pod tym względem zmieniło. Wcześniej sowiecka propaganda wbijała ludziom do głów, że II wojna światowa, a raczej – jak ją określano w ZSRR – wielka wojna ojczyźniana, rozpoczęła się 22 czerwca 1941 roku, a okupację części Polski tłumaczyła jako łączenie ukraińskich ziem – powiedział.

Po upadku ZSRR na Ukrainie zaczęto rozumieć, co naprawdę stało się 1 września 1939 roku. Do świadomości społecznej dotarło, że to była nie tylko likwidacja przez komunistów i nazistów Polski jako państwa, ale i początek wielkiego, globalnego konfliktu – stwierdził Borkowski.

Walka z radzieckimi mitami na temat II wojny światowej jest dziś na Ukrainie częścią polityki państwowej. Również w związku z konfliktem z pielęgnującymi te mity Rosją. Instytut Pamięci Narodowej w Kijowie kilka lat temu przygotował materiały metodyczne dla mediów i instytucji, w których owe mity są obalane.

Dla Ukrainy II wojna światowa rozpoczęła się 1 września 1939 roku. Ukraińcy w składzie Wojska Polskiego uczestniczyli w walkach już 1 września 1939 roku, w ukraińskie (wówczas w granicach Polski – PAP) miasta Lwów, Sambor i Drohobycz zostały zbombardowane przez lotnictwo niemieckie w pierwszych dniach wojny – czytamy na stronie internetowej ukraińskiego IPN.

W podobnym duchu wypowiada się na ten temat prezydent Petro Poroszenko. “Dla nas wojna rozpoczęła się 1 września 1939 roku, gdy setki tysięcy Ukraińców z Galicji i Wołynia stanęły w obronie państwa polskiego przed nazistami” – mówił 8 maja z okazji rocznicy zakończenia wojny.

8 maja jako dzień zakończenia II wojny światowej obchodzony jest na Ukrainie od 2015 roku. Wcześniej koniec wojny świętowano tu 9 maja, tak jak w Związku Radzieckim i krajach mu podporządkowanych. 9 maja wciąż pozostaje jednak na Ukrainie świętem państwowym oraz dniem wolnym od pracy.

(PAP)

Fot: wikicommons

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij