Świat

Luksusowe jachty Putina. Zobacz jakimi statkami gości głowy innych państw rosyjski prezydent

W rozmowie z dziennikarzami Łukaszenka chciał bardzo podkreślić swoje bliskie relacje z przywódcą Rosji. W trakcie wizyty nad Morzem Czarnym prezydent Białorusi chciał wypłynąć na morze, aby móc podziwiać piękne widoki. Dlatego też zwrócił się do Putina o pomoc.
Dzwonię do niego: „Słuchaj, potrzebuję…”. I oddał mi swój jacht, statek. Jutro wsiądę ze swoimi ludźmi i przepłynę się wzdłuż nabrzeża i popatrzę, jak się Soczi zmieniło – powiedział dziennikarzom Łukaszenka 
Nie wiele wiadomo o jachtach Putina w Rosji. Tamtejsza ustawa „O Federalnej Służbie Ochrony” chroni dane dotyczące morskich pojazdów nadając im rangę tajemnicy państwowej. Z ustaleń dziennikarzy wynika, iż Łukaszenka najpewniej płynął jachtem „Czajka”, którym miesiąc temu Putin przewoził prezydenta Finlandii.
Flotylla Putina składa się z kilku luksusowych jednostek pływających, kosztujących często kilkadziesiąt milionów euro. „Czajka” jest jedną z nich. Wybudowana została we Włoszech zgodnie z projektem Paolo Caliariego w 2099 roku pod nazwą „Leo Fun”. Przez dwa lata służyła jako jednostka czarterowa, później jacht został sprzedany Rosji za ok. 30 milionów euro. Jednostka ma 55 metry długości i ok. 10 metrów szerokości. Jej zasięg to 5 tyś mil morskich. Na pokładzie znajdują się m.in. fontanny, baseny, sala kinowa, jadalnia, siłowania, jacuzzi oraz biblioteka.
To jednak nie wszystko, ponieważ Władymir Putin posiada jeszcze kilka podobnych jednostek. Jedną z nich jest jacht „Olimpia” pływająca pod banderą Kajmanów, która jest zaliczana do zestawienia 100 największych jachtów świata.

JD/ belsat.eua

fot. Twitter.com

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij