Świat

Nasila się konflikt? Izraelskie wojsko ostrzega Hamas przed rozlewem krwi

-Rozwój wydarzeń jest znaczący. Hamas zrozumie w najbliższych godzinach, podobnie jak w ostatnich miesiącach, że nie jest to kierunek, w którym chce podążać – oświadczył wysoki rangą wojskowy, cytowany na Twitterze przez izraelską armię. 
W czwartek nad ranem palestyńskie ministerstwo zdrowia poinformowało o śmierci trzech osób – ciężarnej kobiety, jej półtorarocznej córki oraz bojownika Hamasu – w izraelskim ostrzale Strefy Gazy. Armia izraelska oznajmiła w komunikacie, że przeprowadzono ataki lotnicze na 12 obiektów Hamasu w kontrolowanej przez ten ruch enklawie w odpowiedzi na ostrzał rakietowy dokonany z palestyńskiego terytorium.
W marcu w Strefie Gazy rozpoczęły się protesty w ramach “Wielkiego Marszu Powrotu”. Nazwa nawiązuje do żądania Palestyńczyków umożliwienia im powrotu do ich domów znajdujących się na terytorium Izraela, które opuścili lub z których zostali wygnani w 1948 roku. W protestach zginęło już blisko 160 Palestyńczyków, zastrzelonych przez izraelskie siły bezpieczeństwa.
Między Izraelem a kontrolującym Strefę Gazy Hamasem od 2008 roku doszło do trzech wojen; od konfliktu zbrojnego w 2014 roku obowiązuje kruche zawieszenie broni. 
(PAP)

fot. PAP/EPA/ATEF SAFADI

PAP/EPA/ATEF SAFADI

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij