Świat

Chorwacja świętuje rocznicę operacji "Burza"; prezydent Serbii: Chorwaci jak naziści

 Konflikt między Chorwacją a separatystyczną mniejszością chorwackich Serbów rozpoczął się 25 czerwca 1991 roku – w dniu, w którym Chorwacja wystąpiła z federacji jugosłowiańskiej, a chorwaccy Serbowie proklamowali samozwańczy okręg autonomiczny na północnym wschodzie kraju. Okręg ten wraz z innymi regionami zamieszkanymi przez mniejszość serbską w Chorwacji wszedł później w skład samozwańczej Republiki Serbskiej Krajiny ze stolicą w Kninie.

 W wyniki ofensywy “Burza”, przeprowadzonej w dniach 4-7 sierpnia 1995 roku, Chorwacja odzyskała zajęte przez Serbów terytorium, wypędziła z niego ok. 200 tys. Serbów. Zagrzeb i Belgrad spierają się o dokładną liczbę zabitych i wypędzonych. W wojnie zginęło około 20 tys. ludzi.

 Podczas zorganizowanych w niedzielę w Kninie uroczystości rocznicowych chorwackie władze określały “Burzę” jako bezbłędnie przeprowadzoną operację militarną.

 “+Burza+ stała się podręcznikowym przykładem udanej akcji wojskowej. To był czas całkowitej jedności narodu chorwackiego i chorwackich żołnierzy. (…) Nie wolno nam nigdy zapomnieć o wartości wojny ojczyźnianej, musimy ją przekazywać kolejnym pokoleniom” – oświadczyła prezydent Kolinda Grabar-Kitarović. Przyznała też odznaczenia wojskowe czołowym generałom. Premier Andrej Plenković powiedział z kolei, że wspomnienie ofensywy “wywołuje u nas wszystkich łzy radości”.

 W obchodach udział brali także wysłannicy władz wojskowych USA i Izraela, a izraelskie myśliwce uczestniczyły w uroczystym przelocie nad zgromadzonymi – poinformowało chorwackie ministerstwo obrony.

Udział Izraela skrytykował w niedzielę ambasador Serbii w tym kraju Milutin Stanojević. “Serbia jest głęboko rozczarowana udziałem izraelskich pilotów i myśliwców, bo dla nas operacja +Burza+ z 1995 roku była swego rodzaju pogromem” – podkreślił. Według niego Izrael jako pierwsze zagraniczne państwo aktywnie uczestniczyło w rocznicowych obchodach “Burzy”. Ze strony Izraela “nie był to przyjazny gest wobec Serbii” – ocenił.

Izraelskie MSZ odmówiło komentarza, a armia oświadczyła, że udział myśliwców był elementem “strategicznej współpracy obu krajów”. Wspomniano o kontrakcie na zakup przez Chorwację ok. 30 izraelskich F-16, który ma zostać sfinalizowany do 2020 roku.

Tymczasem w sobotę wieczorem prezydent Serbii Aleksandar Vuczić porównał chorwacką ofensywę do działań III Rzeszy. “Hitler chciał świata bez Żydów, a Chorwacja – Chorwacji bez Serbów” – powiedział w obecności przedstawicieli władz serbskich w miejscowości Baczka Palanka, na północny zachód od Belgradu. “W obu przypadkach żądano ostatecznego rozwiązania. W obu przypadkach ci, którzy byli inni, zostali oskarżeni tylko ze względu na to, że istnieli” – powiedział.

 “Chorwaci bombardowali kolonie uchodźców, opluwali ich i kamienowali. Gwałcili ich i mordowali w domach i na ulicy. Postarali się, by urządzić święto krwi, by żaden Serb nie uciekł z Chorwacji bez kary – kary za to, że jest Serbem” – dodał.

Słowa Vuczicia spotkały się w Chorwacji ze stanowczym sprzeciwem. “To nie my rozpoczęliśmy wojnę, my się broniliśmy, a potem wyzwoliliśmy Chorwację” – powiedział minister obrony Damir Krsticzević. Liberalny portal informacyjny Index ocenił wypowiedź serbskiego prezydenta jako skandaliczną i zasugerował, że być może powinien on otrzymać zakaz wjazdu do kraju. (PAP)

Polecane artykuły

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij