Świat

BBC zamierza walczyć z klasycznym podziałem płciowym „nigdy więcej chłopców i dziewczynek”

BBC na swoim oficjalnym koncie twitterowym opublikowało ok. 3 minutowy film prezentujący „eksperyment”. Polegał on na przebraniu kilkuletnich dzieci (chłopca i dziewczynki) za osobników płci przeciwnej, a następnie zbadanie zachowanie dorosłych, którzy mieli się z nimi bawić. 
Marnie i Edward, bo tak nazywają się dzieci przedstawione w filmie odpowiednio jako Olivier oraz Sophie. Dziewczynkę ubrano w chłopięcy strój, a chłopczyka w dziewczęcy. Następnie każdemu z nich dano kilka zabawek, zarówno chłopięcych, jak i dziewczęcych. Z dziećmi mieli się bawić dorośli uczestnicy tego badania, którzy nie byli świadomi przebrania dzieci za osobników innej płci. Stąd też bawiący się z „Oliverem” dorośli preferowali roboty do zabawy z „domniemanym chłopcem”. Z kolei „Sophie” uczestnicy proponowali lalki. 
Po pewnym czasie przyszedłł do nich pracownik BBC, który oświadczył iż dzieci zostały przebrane. Nieświadomi wcześniej mężczyźni oraz kobiety nie kryli swojego zaskoczenia tym faktem. Niektórzy przyznali się do posługiwania się stereotypami podczas zabawy, pomimo bycia „osobą o otwartym umyśle”. 
BBC dodatkowo uznało, iż posługiwanie się płciowymi stereotypami ma ułatwiać mężczyznom ich start w życiu. Niektórzy komentujący film pytają się czy to nie stereotyp zawarty w stereotypach.
Choć BBC zrealizowało swój cel i zawstydziło dorosłych uczestników programu, nie udało im się osiągnąć pełni sukcesu. Podczas filmu wyraźnie widać, iż Edward bardziej od zabawy lalkami woli robota, podczas gdy Marnie nie jest zainteresowana zabawkami chłopięcymi. Część użytkowników Twittera uznało, iż paradoksalnie to właśnie wykorzystane w programie małe dzieci najlepiej „wyśmiały” założenia stacji. 
Film został opatrzony hashtagiem #NoMoreBoysAndGirls

JD/ za Twitter/ DoRzeczy

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Zamknij